Říjen 2007

Čtenářský deník - Kytice

27. října 2007 v 14:03 | liz |  Referáty
Ahoj. Stále marně hledáš zápisy do čtenářského deníku? Tady jsem dala alespoň Kytici. A sama jsem si z toho dělala zápisy.


Kytice


Autor: Karel Jaromír Erben
Název díla: Kytice


Kytice
Mrtvá matka ztělesňuje matku vlast. Její děti na ni nikdy nezapomenou a zůstanou jí věrné. Děti hledaly svou matku a nalezly prostý kvítek, který nazvaly mateřídouškou. Vůně kvítečku jim připomínala jejich nejdražší matku. Jako každý miluje svou matku, tak by měl milovat svou vlast. Proto se kvítek v druhé části básně stává symbolem vlasti.

Poklad
Žena šla s dítětem na Velký pátek do kostela. V tom spatřila skálu a v ní svit. Došla k otevřené skále a vešla dovnitř. V tom spatřila hromadu zlata. Zpočátku si chtěla vzít jen trochu zlata, ale nakonec neodolala a začala hamižně brát zlata kolik unesla. Jak byla omámena touhou po bohatství, zapomněla na dítě. Když zlato odnášela ze skály pryč, skála zmizela a dítě s ní. V tom si žena uvědomila, že nemá dítě a začala jej hledat. Za rok se skála opět objevila, žena do ní vběhla, vzala dítě a na zlato ani nepohleděla.

Svatební košile
Jedna panna čeká na svého milého, který je v cizině. Už mu ušila košili, ale on se stále nevrací. Náhle někdo zaklepe na dveře a ona poznává svého milého. Ten ji zavede na hřbitov a ona stráví noc v márnici s nebožtíkem.
V této básni Erben poukazuje, že člověk by neměl propadat zoufalství.

Polednice
Matka neměla trpělivost s dítětem, které pořád křičelo a nebylo k utišení. Začala mu vyhrožovat, že na něj zavolá polednici. V poledne polednice opravdu přišla. Matka se lekla a vzala dítě na klín a silou ho držela. Jakmile polednice po dítěti vztáhla ruku, matka omdlela. Když přišel otec z roboty, matku vzkřísil, ale dítě bylo udušené.

Zlatý kolovrat
K chaloupce, kde žila matka s dvěma dcerami, přišel jednoho dne král. Zaklepal na dveře a prosil o vodu. Pán dívce řekl, že si ji vezme za ženu. Matka si ale přála, aby si vzal za ženu její vlastní dceru, ne nevlastní Dorničku. Spolu s vlastní dcerou zavedla Dorničku do lesa, kde jí usekly nohy a vypíchly oči a králi dala za ženu svou vlastní dceru. Ubohou Dorničku našel v lese stařík a poslal pachole ke králi, aby vyměnil zlatý kolovrat a přeslici za oči a nohy. Když se král vrátil z války, požádal svou ženu, aby mu upředla zlatou nit. Kolovrátek začal zpívat o tom, co udělaly Dorničce. Král se sebral a jel pro Dorničku ke staříkovi. Živou vodou Dorničku vzkřísili.

Štědrý den
Erben v této baladě využil lidových zvyků a pověr. Dvě dívky chtěli na Štědrý den vědět svou budoucnost. Hana vidí svatbu, kdežto Marie smrt. Osud se naplnil. Hana se provdala, Marie umřela.
Erben zde varuje lidi, aby se nesnažili vědět svou budoucnost.

Vodník
Balada vychází lidové báji o zlém vodníkovi, který se zmocnil dívky, když prala prádlo. Dívka byla donucena se za vodníka provdat. Narodilo se jim dítě. Dívka prosila vodníka, aby ji pustil navštívit svou matku. Nevěřil jí, že vrátí. Nakonec ji za matkou pustil, ale pod podmínkou, že dítě nechá v jezeře a do večera se vrátí. Dívka se však dlouho nevracela, vodník ji volal. Ale matka nechtěla dívku zpátky pustit. Vše končí smrtí dítěte.

Vrba
Básník vychází z myšlenky spojení člověka s přírodou. Do vrby se převtělovala duše ženy. Muž pozoroval, že jeho žena v noci ležela jako bez života. Dověděl se pravdu, že jeho žena žije dvojí život. Rozhodl se vrbu porazit. Tím, že vrbu porazil, zabil také svojí ženu a z dítěte udělal sirotka. Ze dřeva vrby udělal kolíbku, z proutků píšťalky, aby byla matka i po své smrti svému dítěti nablízku.

Holoubek
Žena, která otrávila svého manžela, si bere za muže jiného. Když jde svatební průvod okolo hřbitova, usedá na hrob jejího prvního manžela holoubek a vrkáním ji připomíná vinu. Nakonec spáchá sebevraždu.

Lilie
Umře žena a na jejím hrobu vyroste květina lilie. Její muž ji utrhl a odnesl si ji domu. Chová se k ní, jako by byla živá, rozmlouvá s ní. Musí odjet a když se vrátí zjistí, že jeho matka květinu zahubila. Proklíná ji.

Dceřina kletba
Balada ukazuje tragický %

Soutěž o nej blog

27. října 2007 v 10:10 | liz
Chceš se přihlásit do soutěže o nej blog? Tuto soutěž určitě znáš! Ti, co se přihlásí ( prvních sedm ) budou soutěžit v prvním kole, dám sem anketu. A těch pět, co bude mít nejvíc hlasů postoupí do dalšího kola. Co můžeš vyhrát? 1. MÍSTO - diplom + spřátelený blog + jednu rubriku na můj blog jenom o tobě( příp. si řekneš jaká ta rubrika bude a co v ní bude) + třpytivý nápis s tvým jménem
2. MÍSTO - diplom + spřátelený blog + třpytivý nápis s tvým jménem
3. MÍSTO - diplom + třpytivý nápis s tvým jménem
4-7. MÍSTO - cena útěchy
tvoje přihláška, kterou napiš do komentářů :
1) jméno
2) adresa tvého blogu
3) věk
4) oblíbená barva
5) oblíbené zvířátko

16. Bleskovka - KONEC

25. října 2007 v 18:26 | liz |  Bleskovky
Tady je další bleskovka, tak na co čekáš? Chceš přece vyhrát ne? Tak honem piš!
1) Kdo to je?
2) Posloucháš její hudbu?
3) Co chceš na diplom?
______________________________________________________________________________
1. MÍSTO
2. MÍSTO


camelia-valente

25. října 2007 v 18:18 | liz |  Spřátelené blogy
klikni a dostaneš se na její pěkné stránešky - klíííík

15.10.2007 -21.10.2007

22. října 2007 v 19:44 | liz

Navstevnost za minuly tyden (15.10.2007 - 21.10.2007) je:


Pondeli: 2

Utery: 11

Streda: 7

Ctvrtek: 7

Patek: 10

Sobota: 15

Nedele: 7Celkem: 59

15. Bleskovka - KONEC

20. října 2007 v 14:24 | liz |  Bleskovky
AHOJ
Je tu další bleskovka, že je to jednoduché? Tak odpověz na tyto otázky:

1) Kdo to je?
2) Napiš alespoň jeden film, ve kterém hrála.
3) Hlasuj v anketě
4) Nechceš svůj blog (pokud nějaký máš) zviditelnit? Jestli jo, napiš mi adresu a spřátelíme.
5) Co chceš na diplom?1. místo
2. místo

14. Bleskovka - KONEC

19. října 2007 v 14:58 | liz |  Bleskovky
Sice to trvalo dlouho, než byla u konce bleskovka s číslem 13, ale teď se soustřeď, páč je tu další bleskovka a to už 14.!!!


1) Kdo to je?
2) Jaký je její poslední nejlepší hit začínající písmenem G?
3) Fandíš této zpěvačce?
4) Napiš, co bys chtěl(a) na diplom?
Myslím, že je to velmi jednoduché, teď už jenom počkej, jestli vyhraješ, nebo ne!1. místo
2. místo

3. místo


Horoskop na říjen

16. října 2007 v 16:29 | liz
foto: Beran (20. 3.-19. 4.) - horoskop na říjenBeran (20. 3.-19. 4.) - horoskop na říjen

Na konci října ovlivní znamení Berana Měsíc v úplňku (26.10.). Rozum převládne nad city, Buďte opatrní, abyste svým jednáním neublížili někomu, komu na vás skutečně záleží.

foto: Býk (20. 4.-20. 5.) - horoskop na říjenBýk (20. 4.-20. 5.) - horoskop na říjen

Potěšte své blízké plánováním výletů na říjnové víkendy. Budete "hlavou" výprav do přírody nebo i za poznáním. Nenechejte se otrávit žádným mráčkem, který vám zatemní cestu.

foto: Blíženci (21. 5.-20. 6.) - horoskop na říjenBlíženci (21. 5.-20. 6.) - horoskop na říjen

Nesnažte se lámat důležitá rozhodnutí přes koleno. Pouštějte se do náročnějších věcí až tehdy, budete-li přesvědčeni o jejich správnosti. Pomoc a radu hledejte u přátel a svých nejbližších. Všímejte si bezprostřednosti malých dětí. Učte se od nich upřímnosti.

foto: Rak (21. 6.-22. 7.) - horoskop na říjenRak (21. 6.-22. 7.) - horoskop na říjen

Vyhýbejte se věcem, které by vás mohly hluboce citově zranit. Do seznamování se pouštějte jen velmi opatrně a nemalujte si předtím "vzdušné zámky".

foto: Lev (23. 7.-22. 8.) - horoskop na říjenLev (23. 7.-22. 8.) - horoskop na říjen

Osloví vás všechno spojené s romantikou, sny, uměním a něžností. Vaším patronem nebude v říjnu nikdo jiný než smyslná Venuše.

foto: Panna (23. 8.-22. 9.) - horoskop na říjenPanna (23. 8.-22. 9.) - horoskop na říjen

Panny dokážou díky osobitému smyslu pro humor a schopnosti povznést se nad všední realitu překonat dlouhodobější problém. Napětí v partnerství nebo v zaměstnání konečně povolí. Nebojte se popustit uzdu své fantazii.

foto: Váhy (23. 9.-22. 10.) - horoskop na říjenVáhy (23. 9.-22. 10.) - horoskop na říjen

Dominantním znamením se tento měsíc stanete vy, milé diplomatické, nestranné a citlivé Váhy. Mírnou nerozhodnost, která vás působí občas jako brzda, nahradí mocná energie Slunce.

foto: Štír (23.10.-21.11.) - horoskop na říjenŠtír (23.10.-21.11.) - horoskop na říjen

Štíři, bude vás napadat spousta zajímavých a originálních myšlenek, které nebude příliš obtížné zrealizovat.

foto: Střelec (22.11.-21.12.) - horoskop na říjenStřelec (22.11.-21.12.) - horoskop na říjen

Nad znamením Střelce bdí Jupiter. Vaše "lovecká" povaha nabírá obrátky. Úlovkem mohou být nové boty, kabát nebo i auto (dle vaší peněženky).

foto: Kozoroh (22.12.-19.1.) - horoskop na říjenKozoroh (22.12.-19.1.) - horoskop na říjen

Měsíc posiluje vaše znamení a dodá vám potřebnou sílu a vitalitu. V polovině října budete působit velmi optimisticky.

foto: Vodnář (20. 1.-18.2.) - horoskop na říjenVodnář (20. 1.-18.2.) - horoskop na říjen

Největším problémem Vodnářů bude nedostatek volného času. Stanovte si, jaké věci jsou pro vás opravdu důležité a které jste si ochotni odepřít.

foto: Ryby (19. 2.-19. 3.) - horoskop na říjenRyby (19. 2.-19. 3.) - horoskop na říjen

Od začátku měsíce se dostanete do báječné pohody. Okolní svět s vámi nemusí ve všem souhlasit, ale nenechte se vyvést z míry.

Nový Desing

16. října 2007 v 16:04 | liz
Páč mi tady tento oranžový desing leze pomalu na nervy, chcu vás poprosit o radu v barvě desingu tohoto blogu. Tak mi pomoz a hlasuj v anketě, kdyby jsi chtěl(a) jinou barvu, než tyto uvedené, napiš do komentářů a já ji přidám do ankety, moc díky!Harry Potter Video

16. října 2007 v 12:49 | liz |  Harry Potter
Tahle parodie fakt stojí za to!